piątek, 23 grudnia 2011

Merry Christmas

To those we love and see each day
and other loved ones far away
To all good friends who mean so much,
and those with whom were are of touch...
Merry Christmas and best wishes for a happy New Year.

niedziela, 18 grudnia 2011

Mieczyk trójbarwny

Od niedawna mam nową odmianę mieczyka - trójbarwne. Kupiłam na giełdzie zoologicznej w Łodzi 20 sztuk. Pochodzą z hodowli w Czechach. Mam już po nich kilka miotów narybku. Niestety u narybku nie ma już równomiernych czarnych kropek lecz czarne plamy. Wszystkie ryby są też zwykłe, brak form weloniastych. Postanowiłam dodać samicom kilka samców weloniastych moich koi albino. Zobaczymy czy za jakiś czas uda się uzyskać ryby weloniaste.




niedziela, 20 listopada 2011

Gupiki blue grass

Gupiki blue grass - gdy je zobaczyłam po raz pierwszy od razu zakochałam się w ich cudownych płetwach grzbietowych, zarówno u samic jak i samców są przepiękne.
Ryby te dostałam od Bogdana Micińskiego, gdy byłam w sierpniu na konkursie w Krakowie.
Mam obecnie setki narybku, bo samice rodzą regularnie spore ilości młodych. Niestety linia nie jest ustabilizowana. Wychodzą mi ryby o płetwach w kolorze błękitnym, zielonym i różowo-wrzosowym. Mam nadzieję, że prowadząc selekcję w kierunku płetw błękitnych za kilka lat uzyskam 100% czystych ryb.
Gdy narybek podrośnie dodam fotki odchyleń barwnych w tej linii moich gupików.




środa, 16 listopada 2011

Gupiki albino full red


Zaczęło się od kilku samic albinotycznych, które kilka lat temu dostałam od Andrzeja Konarzewskiego. Były to ryby posiadające cechy magenty, ale wśród narybku zaczęły pojawiać mi się pojedyncze sztuki samic czerwonych. Zaczęłam je odkładać i zdobyłam dla nich samce full red od Bogdana Micińskiego. W pierwszym pokoleniu pojawiały mi się pojedyncze sztuki gupików czerwonych albino. Barwa czerwona nie była zbyt mocna, ale selekcjonowałam ryby dalej. Wybierałam samice o najmocniejszej barwie czerwonej, która sięgała też na grzbiecie od ogona do płetwy grzbietowej. Samce dobierałam takie, które nie wykazywały cech magenty.
W następnym pokoleniu wyszły mi już takie ryby jak na zdjęciach. Oczywiście nie wszystkie osobniki były pełnoczerwone. Największy problem miałam z samcami, gdyż tylko kilka sztuk wyszło mi naprawdę ładnych, reszta wykazywała cechy magenty.
Podobnie było z kształtem płetw. W stadzie miałam triangle oraz samce krótkopłetwe, zbliżone do łopatki. Te najlepsze odłożyłam i dałam im samice o najbardziej okrągłych płetwach ogonowych jakie znalazłam, zobaczymy co dalej mi z nich wyjdzie. Może uzyskam też coś fajnego w standardzie łopatka.
Teraz mam kilka setek narybku po rybach ze zdjęć i czekam z niecierpliwością co z nich wyrośnie.

PS. Jutro (tj. 17 listopada) stadko moich gupików albino red trafi do sklepu w Jaworznie (adres obok). Polecam wszystkim poszukującym unikatowych odmian gupika.




wtorek, 18 października 2011

Moje miecze ananasowe (neonowe)

Prace nad tą odmianą trwały ponad rok, ale obecnie jestem niemal zadowolona z efektów. Chodziło mi o uzyskanie mocnej barwy czerwonej ogona, grzbietu i płetwy grzbietowej. Mam coraz lepsze pod względem barwy młode ryby, więc będzie w czym wybierać przyszłe matki i ojców do dalszej selekcji.
Udało mi się też doprowadzić do ładnych, prawidłowych standardowo płetw u formy lira.
Niestety zaginęła mi zupełnie forma delta tych ryb, tak więc znów muszę zaczynać ją tworzyć z samicy zielonej delta i samca ananasowego. Pewnie tak samo jak w przypadku liry, za rok będą pierwsze wyniki selekcji.
Jeśli chodzi o ananasa tuxedo, to wyniki są dosyć mizerne. Czerń nie jest równa i nie pokrywa całej dolnej połowy ciała jak u typowego miecza tuxedo. Czerń jest jednak bardzo ładnie wysycona i pięknie podkreśla czerwień grzbietu i płetw, co sprawia, że ryby te bardzo mi się podobają.




sobota, 15 października 2011

Są maluszki ...

Młode mieczyki rosną szybko. Wszystkie są albinotyczne. U niektórych młodych pojawiają się czarne plamki na ciele. Ryby powoli się wybarwiają, ale już widać, że będę miała stado o różnorodnych kolorach. Samica 3 dni temu urodziła mi kolejne młode, tym razem rybek jest mniej (ok 30-40 sztuk). Samica nadal ma się dobrze, więc liczę na kolejne udane porody.

Odmiana ta powstała w wyniku krzyżówek albinotycznego koi z czerwonym tuxedo. Postanowiłam więc nieco się z nimi pobawić. Mianowicie wpuściłam do samca młodą samiczkę czerwoną tuxedo. Mam nadzieję, że samiczka zdąży dojrzeć, a samiec dożyje, by ja zapłodnić. Ciekawi mnie co uzyskam z takiej krzyżówki w kolejnych pokoleniach.




środa, 5 października 2011

zapraszam na forum


link do forum : http://www.guppyfan.fora.pl/

Mam przyjemność poinformować, że od niedawna zajmuję się wraz z kolegami z klubu KPR administrowaniem forum o gupikach, xipho i molinazjach.

Zapraszam do odwiedzin, czytania i włączania się w dyskusje. Na bieżąco będą tam zamieszczane opisy standardów i kolorów ryb, informacje o konkursach i wystawach akwarystycznych itp.

poniedziałek, 19 września 2011

Nowe mieczyki -tuxedo albino

Na tegorocznej wystawie pokonkursowej w Krakowie kupiłam sobie parkę nowych mieczyków. Znajomy hodowca mieczyków z USA podał mi nazwę tych ryb - albino tuxedo.
Widziałam te ryby już na konkursie w Dreźnie i bardzo mi się tam spodobały. Wystawiał je Ladislav Mazanec z Czech i zajęły tam 3 miejsce.
W Krakowie też je wystawił, ale te były znacznie gorsze kondycyjnie.
W zasadzie nie zamierzałam kupować tych ryb, bo samica pod koniec wystawy była już w bardzo kiepskiej formie, ale w niedzielę tuż przed wyjazdem, siedziałam i obserwowałam ryby - samiec tak pięknie" chodził" za samicą, demonstrując piękną płetwę grzbietową, że właśnie dla niego postanowiłam jednak te ryby kupić.
Po przyjeździe do domu, ponieważ zupełnie nie liczyłam na samicę, dając jej w najlepszym razie kilka dni życia, puściłam do samca 3 swoje samice czerwone albino.
Profilaktycznie podałam też rybom lekarstwo, licząc, że może jednak jakimś cudem samica wyżyje. No i przeżyła.
Po kilku już dniach zaczęła normalnie wyglądać, jeść i nabierać brzucha.
Tydzień temu doczekałam się nawet stadka maluchów. Samica urodziła około 100 sztuk zdrowych rybek. Wszystkie młode są albinotyczne, więc liczę, że udało mi się kupić "czystą" odmianę tych ryb. Teraz czekam z niecierpliwością, aż podrosną i zaczną się wybarwiać.

Na zdjęciu poniżej ryby z Drezna.

wtorek, 6 września 2011

Konkurs gupika w Dreźnie

Konkurs i wystawa gupika w Dreźnie. Ci co mogą niech jadą, bo warto - wystawy robione są na wysokim poziomie.
Można tam zobaczyć piękne ryby hodowców z całej Europy.
Po zakończeniu konkursu w dniach 1-2 października można kupować ryby (licytacja). Gdy ktoś dysponuje funduszami może kupić naprawdę coś unikatowego.

zdjęcia z konkursu (z niemieckiego forum) :
http://www.guppytreff-berlin.de/cgi-bin/xps1/index.cgi?action=forum&op=disp&board=info2&num=2209

poniedziałek, 5 września 2011

Gupik dwumiecz

Ryby te znalazły się u mnie zupełnie przypadkiem. Rok temu kolega, który zapisał sie do klubu KPR poprosił mnie o znalezienie mu gupików dwumieczowych. Znalazłam je u Bogdana Micińskiego (prezesa KPR) i przywiozłam. Wpuściłam do kotnika kilkanaście sztuk już prawie dorosłych ryb. Zanim kolega je odebrał ja miałam już narybek. Dorosłe ryby pojechały do kolegi, a narybek został u mnie. I tak się zaczęło. Gdy podrosły tak mi się spodobały, że postanowiłam zostawić sobie niewielkie stadko, ot tak na podtrzymanie tej odmiany u mnie. No i nadal je mam, już kilka stadek w różnym wieku. Staram się selekcjonować ryby odmiany blond. Zobaczę co uda mi się z nich wypracować za jakiś czas. Niektóre egzemplarze są fajne, mają ładna barwę i prawidłowa budowę. Te ze zdjęć nie są może idealne, ale były akurat największe, więc je wybrałam, żeby pstryknąć kilka pamiątkowych fotek.






niedziela, 4 września 2011

Czerwone delty

Kilka lat zajęło mi ponowne uzyskanie ładnej barwy i budowy mieczyka czerwonego delta, ale obecnie jestem zadowolona z efektów.
Kiedyś pisałam już, jak mając piękne mieczyki utraciłam je bezpowrotnie, krzyżując je z przyniesionymi od kolegi rybami. Jego ryby ładne, ale niestety odmiana nie była trzymana w "czystej formie". Potem dowiedziałam się, że kolega trzyma narybek z wszystkich odmian barwnych w jednym akwarium i sortuje je dopiero jak je sprzedaje.
W ten sposób trudno ustalić po jakich rodzicach ma się ryby.
Nauczona złym doświadczeniem muszę sama stworzyć sobie dwie lub trzy linie, aby mieć w przyszłości własną dużą pulę genów. W ten sposób można latami bazować na własnym materiale genetycznym, bez ryzyka krzyżówek wsobnych.
Tak więc mam w końcu swoje czerwone miecze.
Ryby na zdjęciach są młode. Samice zaczynają rodzić pierwsze stadka maluchów. Obecnie mam już kilkaset młodych ryb.
Za jakiś czas powtórzę zdjęcia już w pełni dorosłym rybom. Ciekawa jestem jakie będą miały płetwy grzbietowe.






niedziela, 28 sierpnia 2011

Zabawy z gupikiem magenta


Kiedyś dostałam od Andrzeja Konarzewskiego kilka par gupików magenta. Zaczęłam selekcjonować z nich formy albinotyczne. Wybrałam sobie kilka samic albino i dałam do nich samce, które miały najbardziej czerwone tułowia i ogony. W następnym pokoleniu otrzymałam fajne samice czerwone, ale samce były kiepskie jeśli chodzi o kształt płetw, w większości krótkopłetwe, a ja chciałam triangle. Zostawiłam więc sobie samice i przywiozłam dla nich samce czerwone albino od Bogdana Micińskiego.
Ryby na zdjęciach są wynikiem tej krzyżówki. Na razie są młode, maja ok 3-4 miesięcy. Poczekam co z nich wyrośnie, ale zapowiadają się dosyć fajnie.
Przywiozłam sobie kilka samców triangla czerwonego albino z konkursu w Krakowie, ale niestety przeżył tylko jeden.
Może uda mi się uzyskać po nim jakieś potomstwo, a jak nie to mam kilka swoich młodych samczyków i na razie musi mi to wystarczyć do dalszej pracy nad uzyskaniem pięknych triangli.
I teraz znów trzeba czekać na efekty ....






sobota, 20 sierpnia 2011

Ciekawe formy xipho


W tym roku na konkursie Xipho-Molly w Krakowie zaprezentowano wiele ciekawych odmian ryb. Poziom wystawianych ryb był wysoki, więc prawdziwą gratką była możliwość ich zakupu po konkursie.
Ja także stałam się szczęśliwą posiadaczką kilku odmian mieczyków, variatusów i maculatusów. Teraz trzeba czekać i trzymać kciuki za udane porody.
Poniżej przedstawiam zdjęcia ryb, które mi się szczególnie spodobały.

X. MACULATUS











X. VARIATUS






X. HELLERI