wtorek, 20 października 2009

Grindal - żywy pokarm dla rybGrindal stanowi wspaniały pokarm zaraz po solowcu. Młode ryby chętnie zjadają ten wysokoproteinowy, żywy pokarm. Rosną po nim świetnie.
Uwaga! Nie podawajć go zbyt często rybom dorosłym, bo szybko się po nim otłuszczą.

HODOWLA GRINDALA
dokładny opis hodowli doniczkowców znajduje się tu, więc nie będę go powielać : http://www.elem.internetdsl.pl/akk/artykuly/doniczkowce.html


Moim patentem jest siatka i szyba układana na powierzchni ziemi. Grindal żerując, oblepia zarówno siatkę jak i szybę, potem wystarczy tylko je włożyć do akwarium i wypłukać.
A oto mój patent na bardzo „higieniczną” hodowlę grindala na gąbce:

Pojemnik wypełniony jest do połowy wodą. Gąbka (jedna lub dwie warstwy w zależności od wysokości pojemnika) powinna nieco wystawać ponad pojemnik (ok. 0,5 cm). Gąbkę też należy zamoczyć w wodzie. Na wilgotnej gąbce układamy zaszczepkę grindala, dajemy kilka płatków owsianych (na początek), nakładamy siatkę (też uprzednio zanurzoną w wodzie) i całość przykrywamy szybką. Aby szybka była lekko dociśnięta można postawić na niej np. drugą porcję. Na początku, należy każdego dnia podawać kilka płatków i usuwać stare, które nie zostały zjedzone oraz nawilżać powierzchnię gąbki.
Hodowla na gąbce potrzebuje nieco więcej czasu niż w ziemi, aby się namnożyć, ale uwierzcie – warto poczekać.
Po mniej więcej dwóch tygodniach można już karmić rybki. Robale są zarówno na szybie jak i na siatce i to naprawdę duże ilości- wystarczy tylko wypłukać w akwarium. Jeśli są w zbiorniku glonojady, to nawet resztki płatków, które spadną z siatki zostaną przez nie chętnie zjedzone.


Gdy skarmiam grindala, to już nie nawilżam dodatkowo hodowli - wystarczy woda, która jest na opłukanej siatce. Oczywiście o ile skarmiamy codziennie.
Aha i jeszcze temp. – otóż pokojowa – 22-23 stopnie.
Co jakiś czas( ja to robię co 2 miesiące) należy delikatnie wypłukać gąbkę w czystej wodzie. Nie szkodzi to zupełnie grindalowi i namnaża się dalej bez problemu.
Jeśli ktoś ma niewiele narybku (ok. 50-100 szt) to 1-2 hodowle w zupełności wystarczą, aby go nieźle wykarmić.
Aha, i jeszcze informacja, gdzie można zdobyć grindala. Otóż spotyka się go czasem na aukcjach Allegro. Można też popytać wśród innych hodowców (często ktoś go posiada).
Życzę wszystkim powodzenia w hodowli tego pożywnego i czystego pokarmu !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz